نام اختصاصی

سوپراکل

نام عمومی

کلسیم سیترات ؛روی ، منیزیم ، ویتامین D۳

موارد مصرف و کاربرد
  • اوستئوپنی (کاهش توده استخوان )
  • اوستئوپروز (پوکی استخوان )
  • پوکی استخوان در خانمهای یائسه
  • بارداری و شیردهی
  • پوکی استخوان در آقایان
مواد تشکیل دهنده

هر قرص حاوی ۱۰۰۰ میلی گرم سیترات کلسیم تتراهیدرات معادل ۲۱۰.۷۷ میلی گرم کلسیم، هیدروکسید منیزیم معادل ۱۰۰ میلی گرم منیزیم ، سولفات روی مونوهیدرات معادل ۵ میلی گرم روی و ۲۰۰ واحد ویتامین دی ۳ میباشد.
.

عملکردهای فارماکولوژی و فارماکوکینتیک محصول

سوپراکل حاوی سیترات کلسیم، منبع کلسیم با فراهمی زیستی بالاست. همچنین دارای ویتامین دی 3 است که به جذب کلسیم کمک میکند. این فرآورده به عنوان مکمل در افراد عادی که مستعد کمبود کلسیم میباشند، در دوران بارداری و شیر دهی، در افراد مستعد و مبتلا به استئوپروز بکار میرود. از انجایی که مصرف طولانی مدت کلسیم منجر به کمبود روی میگردد، بنابراین روی در فرمولاسیون این فرآورده وارد شده است. منیزیم بخش مهمی از مواد معدنی استخوان را تشکیل میدهد و در ساختمان استخوان و دندان بکار میرود. منیزیم عنصر سودمندی در حفظ تعادل ذخایر کلسیم و کاهش ریسک ابتلا به استئوپورز می باشد.

ویتامین دی باعث افزایش جذب کلسیم از روده و کاهش دفع کلسیم میگردد و با عمل متقابل با هورمون پاراتیروئید (PTH) باعث تسهیل جابجایی کلسیم از استخوان میگردد.
سیترات کلسیم یک نمک آلی است که مانند شلات عمل کرده و باعث آزاد سازی کلسیم به صورت یک الکترولیت می شود و به عنوان یک مولکول کامل از راههای پاراسلولی جذب میشود. بنابراین کلسیم حاصل از سیترات کلسیم در روده به عنوان یک یون محلول و همچنین به صورت ترکیب با اسید سیتریک موجود می باشد که باعث تسهیل جذب کلسیم نسبت به نمکهای معمولی آن می گردد. ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است .جذب کلسیم امری حیاتی جهت حفظ تعادل ذخایر کلسیم است. ویتامین D فعال ، جذب کلیوی کلسیم ، جذب روده ای کلسیم ، فسفر و انتقال کلسیم و فسفر از استخوان به پلاسما را افزایش می دهد. ویتامین D برای فعال شدن در بدن به فرم هیدروکسیله در می آید . فرم فعال ویتامین D در بدن مانند کلسیتریول عمل کرده و با اتصال به یک گیرنده ویژه در سیتوپلاسم مخاطی روده باعث افزایش جذب کلسیم می گردد. در نهایت کلسیم به فرم ترکیب با پروتئین جذب می شود .

مقدار و نحوه مصرف

روزانه سه قرص و یا طبق دستور پزشک مصرف شود .
با یک لیوان آب مصرف شود. از جویدن آن خودداری فرمایید. بیش از مقدار توصیه شده مصرف نشود

موارد منع مصرف

افراد مبتلا به هایپرکلسمی - ترشح بیش از حد کلسیم از ادرار، هیپوفسفاتمی ، هیپرپاراتیروییدیسم اولیه ، نقص کلیوی ، سمیت با ویتامین دی - سارکوئیدوز بیماری های بدخیم استخوان - میلوما - متاستاز استخوان از مصرف مکمل های حاوی کلسیم خودداری کنند.

عوارض دارویی

سوپراکل به خوبی تحمل می شود. اختلالات خفیف و گذرای گوارشی مانند تهوع ، در بعضی مصرف کنندگان ممکن است رخ دهد.

احتیاط مصرف

در بیماران مبتلا به آکلریدیا با احتیاط مصرف شود . در بیماران هایپرپاراتیروییدی خطر افزایش سطح سرمی کلسیم و همچنین افزایش دفع ادراری کلسیم وجود دارد. در بیماران مبتلا به میاستنی گراویس مصرف نشود

تداخلات دارویی
  • مصرف همزمان مکمل های کلسیم با تتراسایکلین ها ، آنتی بیوتیک های کینولون و بیس فسفونات های خوراکی با عث کاهش جذب کلسیم می شود
  • کلسیم نباید با سفتریاکسون dolutegravir و elvitegravir مصرف شود.
  • در هنگام مصرف با دیورتیک های تیازیدی خطر ابتلا به هیپرکلسمی و آلکالوز متابولیک وجود دارد.
  • مصرف همزمان کلسیم با آنتی بیوتیک جنتامایسین ممکن است باعث اثرات سمی روی کلیه شود

 

هشدار

در بیماران مبتلا به آکلریدیا با احتیاط مصرف شود . در بیماران هایپرپاراتیروییدی و کسانیکه دوز بالای ویتامین D3 دریافت میکنند خطر افزایش سطح سرمی کلسیم و همچنین افزایش دفع ادراری کلسیم وجود دارد. در بیماران مبتلا به میاستنی گراویس مصرف نشود

موارد مصرف در دوران بارداری و شیردهی

قبل از مصرف این محصول در دوران بارداری و شیردهی با پزشک معالج مشورت نمائید.

اطلاعات بسته بندی

۲ بلیستر ۱۵ عددی به همراه برگه راهنما داخل جعبه

شرط نگهداری و ذخیره سازی

در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد، دور از نورو رطوبت نگهداری شود.
دور از دسترس کودکان قرار گیرد.

کشور تولید کننده

ایران

شرکت تولید کننده

تولید شده در شرکت داروسازی کیش مدیفارم
با همکاری تکنیکی شرکت نیچرزانلی - بایوپلاس
صاحب نام تجاری و  IRC : شرکت آبا دارو طب 

آرم شرکت تولید کننده

شناسه کالا

1075522306918230

خرید محصول